Početna strana > Hronika > Aleksej Kudrin: Barel nafte uskoro bi mogao da dostigne 200 dolara
Hronika

Aleksej Kudrin: Barel nafte uskoro bi mogao da dostigne 200 dolara

PDF Štampa El. pošta
petak, 18. mart 2011.

Nafta se ne plaši radijacije

Naftno tržište uhvatila je groznica zbog protivrečnog uticaja događaja u Japanu i Bliskom Istoku. Ali politička koškanja u arapskim zemljama ispostavila su se na kraju strašnijim od radijacije u Japanu – posle kratkotrajnog pada cena nafte ponovo je skočila.

Uskoro cena barela nafte može da dostigne 150-200 dolara - takvu prognozu u sredu dao je ruski ministar finansija Aleksej Kudrin. Na tako visokom nivou cena nafte se neće dugo zadržati, ali to da se u skorijoj perspektivi očekuje povećanje potražnje „crnog zlata“, to je činjenica, uveren je rukovodilac analitičke uprave Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost Aleksandar Pasečnik.

Nuklearna energija će morati da se zamenjuje tradicionalnim izvorima. Sudeći po poslednjim tendencijama, jasno je da će potražnja za gasom i naftom ići nagore. I cene ovih energenata će rasti.

Posle zemljotresa i cunamija od 11. marta u Japanu, koji se smatra jednim od najznačajnijih svetskih potrošača nafte, naglo je smanjen njen uvoz. Na kraju je sirovina na berzama pojeftinila. Ipak, po tvrđenju šefa japanske naftne asocijacije Akihika Temba, već do kraja marta Japan planira da podigne nivo prerade nafte do tri i po miliona barela dnevno. Većina rafinerija spremna je da naredne nedelje obnovi rad, prekinut stihijom. Tako da se prekid potražnje za naftom na svetskim tržištima ispostavio kratkoročnim.

Mnogo više utiču na formiranje cena neredi na Bliskom Istoku i severu Afrike. Analitičari ne sumnjaju da oni imaju dugotrajan karakter. Protestuje se u Siriji. Nastavljaju se protesti u Jemenu. Sukob vlasti i opozicije u Libiji neki kvalifikuju kao pravi građanski rat. Saopštenja iz ove zemlje već su pružila osnovu Svetskoj energetskoj agenciji da prognozira da će za obnovu eksploatacije i izvoza libijske nafte biti potrebni meseci.

Ulje na vatru dolivaju događaji u Bahreinu. Na pomoć vlastima u borbi protiv nereda kralj ove male, ali uticajne države Persijskog zaliva pozvao je vojnike iz Saudijske Arabije. U toku sukoba ima žrtava. Iz Bahreina nemiri su se prebacili u Istočnu provinciju Saudijske Arabije. To može da izazove prekide u isporukama nafte iz ove zemlje, koja je najveći svetski izvoznik crnog zlata. U tom kontekstu cena nafte u punoj meri može da premaši 200 dolara za barel, na šta je upozorilo rusko Ministarstvo finansija.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner